Kod Kulturowy, Clotaire Rapaille – Przydatne recenzje #1

Jeszcze miesiąc temu nie wiedziałem nic o doktorze Clotaire Rapaille, ani o Kodzie Kulturowym. Czytając jeden z najnowszych numerów magazynu Marketer+, dowiedziałem się, że ktoś napisał książkę pomagającą zrozumieć preferencje konsumentów, a także jak przewidzieć zachowanie tłumu. I to wszystko na podstawie wiedzy jak działa kultura danego kraju.

Kupiłem książkę, przeczytałem i zrobiłem mnóstwo notatek, które mam nadzieję przydadzą mi się w codziennej pracy. Dzisiaj chciałbym podzielić się z Tobą moją pierwszą – mam nadzieję – przydatną recenzją.

Kim jest dr Clotaire Rapaille?

Clotaire Rapaille to znany badacz kultur i ekspert rynku. W swojej karierze doradzał większości firm z listy Forbes 100. Prowadził kampanie dla takich firm jak Boeing, LG czy Lego. Autor ma ogromne doświadczenie w pracy dla globalnych marek, a w książce dzieli się mnóstwem przykładów prowadzonych działań.

Streszczony opis książki

Kod Kulturowy to książka, która odsłania przed czytelnikiem zupełnie nowe perspektywy na ludzkie zachowania. Patrzymy na kulturę i sterujące nami mechanizmy przez okulary, jakich w Polsce nikt do tej pory nie zakładał. Kod Kulturowy stanowi odpowiedź na bardzo wiele pytań, których być może nigdy sobie nie zadawałeś. 

Po lekturze tej książki zaczniesz się zastanawiać jak ludzie patrzą na Twoje produkty, dlaczego jedne marki są znane i lubiane, a inne wręcz przeciwnie, dlaczego pewne produkty osiągają sukces na rynku krajowym, a na globalnym sobie kompletnie nie radzą. Odpowiedzią na te i wiele innych pytań jest oczywiście kod kulturowy. Z lektury dowiesz się, jak możesz go odkryć.

Czytaj uważnie i notuj

Doktor Clotaire Rapaille ma niesamowity dar snucia interesujących opowieści. Kiedy będziesz czytać Kod Kulturowy, dowiesz się mnóstwa rzeczy podanych w lekkostrawny sposób. Jeśli nie robisz notatek (chociaż naprawdę warto), prawdopodobnie przeczytasz tę książkę w 2-3 wieczory.

Książka ma nieco ponad 350 stron, ale czyta się ją bardzo szybko i przyjemnie. Techniczna uwaga – jeśli lubisz robić notatki w książkach, ta pozycja została wydana z myślą o Tobie. Marginesy są duże na tyle, aby zmieścić całkiem sporo notatek, więc uznaję to za dodatkową wartość.

Pamiętaj, że nie wystarczy samo przeczytanie tej książki. Dopiero zrobienie rzetelnych notatek pozwoli Ci wgryźć się w temat kodów kulturowych i mechanizmów nami sterujących. Ja notowałem zawzięcie, bo moim zdaniem z książki da się wyciągnąć bardzo wiele ciekawych faktów.

“Kod Kulturowy jest nieuświadomionym znaczeniem, które nadajemy każdej możliwej rzeczy (…) Czynimy to za pomocą filtra własnej kultury.”

Czym jest kultura?

Już na pierwszych stronach książki dr Clotaire Rapaille stara się przedstawić własną wersję tego, co nazywamy kulturą. Jego zdaniem do kultury pasuje określenie “przestrzeń pomiędzy”. Aby to lepiej zrozumieć, poniżej cytat z książki:

“Levi-Strauss twierdził, że matka to nie kobieta, lecz przestrzeń pomiędzy kobietą i dzieckiem. Nie ma dziecka – nie ma matki. Bez matki nie ma dziecka.”

Czytając książkę, odniosłem wrażenie, że autor nazywa kodem kulturowym to, co ja znam pod nazwą dyskurs. Jak wiadomo, naszymi zachowaniami rządzą dyskursy. To od nich zależy, jakie mamy poglądy, jakie jest nasze podejście do miłości czy kariery. Podczas lektury miałem wrażenie, że kody kulturowe działają w taki sam sposób.

Ludzie nie wiedzą czego chcą

Z książki dowiadujemy się czegoś bardzo ważnego, co prawdopodobnie na zawsze zmieni Twoje nastawienie do badania rynku. Firmy, które uważnie wsłuchują się w to, co mówią im ludzie, przeważnie otrzymują feedback naszpikowany mnóstwem teorii na temat kierunków, w jakich powinni podążać tworząc produkty.

“(…) zgodnie z główną zasadą Kodu Kulturowego – jeśli chcemy zrozumieć, co ludzie naprawdę myślą, należy zignorować to, co mówią.”

Problem w tym, że ludzie tak naprawdę nie wiedzą czego chcą, więc nie warto ich o to pytać w taki sposób. Okazuje się, że kiedy pytamy ludzi o to, co ich bezpośrednio dotyczy, chcemy poznać ich preferencje, to respondenci są przekonani, że mówią nam prawdę. 

Niestety, w większości przypadków to, co ludzie mówią, rozmija się z tym, co myślą naprawdę. Kod Kulturowy pomaga to lepiej zrozumieć.

Pytając wprost o produkt, otrzymasz mnóstwo niewiele mówiących odpowiedzi. Dla jednych Twój produkt powinien być bardziej ergonomiczny, dla drugich luksusowy, inni powiedzą, że tańszy, a jeszcze inni stwierdzą, że różowy. Czy z takimi informacjami będziesz wiedział, jak produkować?

Kod kulturowy papieru toaletowego

Cóż, to był naprawdę ciekawy przypadek analizowany w książce. Przykład papieru toaletowego pokazuje, że ten sam produkt może mieć zupełnie inne znaczenie dla różnych ludzi. Na dodatek jego ogólne znaczenie dla kultury amerykańskiej (bo na niej skupia się autor), może Cię zaskoczyć.

Kiedy patrzymy na rolkę papieru toaletowego, zapewne nie odbieramy tego jako produktu zmieniającego świat. Jednak dla wielu firm ten sam papier może przesądzać o być albo nie być w biznesie.

Przekonały się o tym hotele z sieci Ritz-Carlton, które postanowiły wybrać ścieżkę zgodną z kodem i zaspokoić u gości potrzebę prywatności i niezależności, bo właśnie symbolem takiego stanu jest dla Amerykanów rolka papieru toaletowego. Więcej szczegółów tej historii czeka na Ciebie w książce.

System 1 i system 2

Jeden z rozdziałów skupia się w dużej części na sprawach neurologicznych, które są coraz istotniejsze, chociażby w neuromarketingu. Autor poświęca czas na wyjaśnienie jak działa kora mózgowa i układ limbiczny. Czytelnik dowiaduje się, co to jest gadzi mózg i w jaki sposób jego aktywność wpływa na podejmowanie decyzji zakupowych.

Jeśli interesują Cię szczegółowe kwestie dotyczące neuromarketingu oraz systemu 1 i 2, to w Kodzie Kulturowym zapewne nie dowiesz się więcej niż niezbędne podstawy. Cóż, ta książka nie jest o neurologii. Takie kwestie w znacznie bardziej szczegółowy sposób omawia Daniel Kahneman w książce Pułapki myślenia.

Na temat systemu 1 napisałem więcej w recenzji książki To jest marketing, do której przeczytania serdecznie Cię zapraszam.

Dlaczego warto przeczytać Kod Kulturowy?

Przede wszystkim znajdziesz tam mnóstwo interesujących case studies dotyczących największych firm świata. Marki, które bardzo dobrze znasz też przechodziły przez różne problemy, które udało im się rozwiązać dzięki rozpoznaniu kodu kulturowego. Jeśli Twój biznes spotyka się z jakimikolwiek trudnościami, ta książka na pewno pozwoli Ci spojrzeć na nie z innej strony.

Książka doktora Rapaille’a z pewnością otworzy Ci oczy na zagadnienia kulturowe, które mają związek z poprawnym działaniem marki. Chcesz stworzyć lepszą markę i produkty lepiej dopasowane do klientów? Podpowiedzi znajdziesz w książce.

Podsumowując, warto przeczytać Kod Kulturowy, jeśli chcesz poszerzyć wiedzę na temat działania marki w różnych środowiskach. Nawet, jeżeli Twoja firma nie planuje globalnej ekspansji, warto wiedzieć, jak podejść do klientów na lokalnym rynku. 

Uwarunkowania kulturowe mają ogromne znaczenie dla sukcesu produktu lub marki. Za pomocą reklamy możesz zachwycić lub obrazić swoich potencjalnych klientów. Poznaj kulturę, aby jednak częściej wywoływać zachwyt i sprzedawać więcej.

To był pierwszy artykuł z cyklu Przydatne recenzje. Mam nadzieję, że dowiedziałeś się z tego tekstu czegoś więcej na temat marketingu i poznałeś lekturę wartą przeczytania.

Podziel się artykułem ze znajomymi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.